top of page
Search

Skutecznie, czyli jak?

  • Writer: Julia
    Julia
  • Feb 4, 2018
  • 3 min read

Updated: Feb 25, 2018

Prawdopodobnie każdy z nas chciałby osiągnąć jak najwyższy wynik na egzaminach dojrzałości w maju. Z pewnością każdy z nas ma również swoje plany, marzenia, wyobrażenia dotyczące najbliższej przyszłości (czytaj studiów) ale i tej dalszej (co będę robić jako absolwent uczelni? jak będzie wyglądało moje życie?). Zostały nam 3 miesiące. Co zrobić by jak najlepiej wykorzystać ten czas?


Poniżej przedstawiam Wam moje metody na skuteczną naukę historii

________________________________________________________________________________________


1. STANOWISKO PRACY

Wiem jak trudno jest utrzymać ład i porządek na biurku czy w pokoju. Dlatego dobrą opcją będzie zrobienie generalnego porządku. Staraj się utrzymać tak dobrze wysprzątany gabinet w czystości jak najdłużej. Odkładaj rzeczy na miejsce po ich użyciu, nie gromadź wokół siebie niepotrzebnych przedmiotów czy papierów. Zrób wszystko, byś miał/miała ochotę przy swoim stanowisku siedzieć!



2. PROSZĘ PANI, JAKI ZESZYT?

Przytoczę teraz autentyczne zdarzenie z pierwszej lekcji historii w 2 klasie (wtedy rozpoczyna się naukę przedmiotów na poziomie rozszerzonym).

Pierwsza lekcja po wakacjach zazwyczaj jest lekcją organizacyjną, nauczyciel przedstawia swoje wymagania, zasady oceniania itp. Właśnie podczas takiej lekcji kolega z mojej klasy postanowił zapytać, jaka będzie dogodna objętość zeszytu do historii. Na jego ławce jednak leżał już zeszyt – format A5, około 60 kartek. Profesor podeszła do niego, uniosła zeszyt tak by wszyscy go widzieli i powiedziała „taki zeszyt, to możecie mieć do religii”. Przesłanie jest jasne - tylko duży zeszyt A4 ;-)



3. NOTATKI NIE TYLKO NA LEKCJACH

Nauczyłam się, że notatki należy robić nie tylko na lekcjach. Dobrze jest ‘douzupełniać’ je w domu na własną rękę, a nawet opracowywać jeden temat do przodu. Postępując w ten sposób, na zajęciach będziesz utrwalać informacje, które już dzień wcześniej przeczytałeś/zapisałeś. To naprawdę działa, spróbuj!


4. NOTATKA – ALE JAK JĄ ZROBIĆ?

Nie ulega wątpliwości, że robienie rzeczowych notatek wymaga umiejętności weryfikowania najistotniejszych informacji. Zaufaj mi – umiejętność ta przychodzi z czasem. A ponadto – nie da się ocenić, co jest najważniejsze w czytanym fragmencie po przeczytaniu go jeden raz.

Czytaj temat co najmniej DWA razy. Przydatne tu będzie również repetytorium, które może naprowadzić co jest ważne, a co mniej. Czytaj je również w celu podsumowania wszystkich informacji.

A ponadto:

· Notatki ozdabiaj kolorowymi zakreślaczami. Ja na przykład każdy dział oddzielam zakreślaczem pomarańczowym, każdy temat – zielonym, a ważniejsze pojęcia lub podpunkty/podtematy – żółtym,


· Zapisuj w notatkach nawet najbardziej oczywiste rzeczy. Nawet, jeżeli jakaś data, definicja, wydarzenie wydaje Ci się mega banalne - zapisz i podkreśl!,


· Sprawdzaj pojęcia, których nie rozumiesz (nawet jeżeli wydaje Ci się, że rozumiesz). Może posłużyć Ci do tego słowniczek z tyłu książki (mówię o książkach wydawnictwa Nowa Era) lub słownik internetowy (polecam - https://sjp.pwn.pl/)


Staraj się, by notatki były czytelnie i przejrzyste dla Ciebie!



5. MINI ŚCIĄGI

Nie namawiam Cię do ściągania, ale pisz ściągi (np. kalendaria działań wojennych) i wklejaj je… W PODRĘCZNIKU! Śmiało zaklejaj takimi drobnymi karteczkami zdjęcia w podręczniku. Jest to świetna forma, gdy chcesz szybko znaleźć jakąś informację na przykład siedząc w autobusie i powtarzając do sprawdzianu, a chcesz zaoszczędzić czas (zamiast czytać cały temat).

Wystarczy spojrzeć i wiesz wszystko!



6. SZYBKA POWTÓRKA

Pewnie większość osób omija pytania spod tematu. TO BŁĄD. Pytania spod tematu są dobrą formą powtórki oraz pomagają w prawidłowym zrozumieniu kolejnego tematu. Odpowiadaj na nie krótko i zwięźle.



7. PISZ PO KSIĄŻCE

Przygotowujesz się do matury, wolno Ci.

Podczas czytania podręcznika zakreślaj najważniejsze informacje, dopisuj definicje, daty, wszystko co potrzebujesz i uważasz za godne uzupełnienia. Nie podkreślaj ołówkiem - zakreślacz w ulubionym kolorze będzie do tego najlepszy!

Stan Twoich książek w maju pokaże, jak dużo się uczyłeś;)



8. ATLAS

Pracuj z atlasem. Podstawowa znajomość geografii oraz jego ‘obsługa’ jest niezbędna podczas nauki historii. „Co to za historyk nie znający mapy?”



9. FISZKI I OSIE CZASU

Moje ostatnie skuteczne odkrycie na naukę – fiszki, ale także osie czasu. Możesz je zabierać zawsze i wszędzie - jest to lepsza opcja niż dźwiganie całej książki. Wiedza utrwalana w postaci fiszek lub na osiach czasu jest ciekawym i innowacyjnym sposobem na naukę. Podstawowe wydarzenia możecie odnotować tutaj - http://www.bielice.com/MATERIALY_DLA_UCZNIOW/HISTORIA_DATY.pdf


10. ZAJĘCIA W OKOLICY

Często zajęcia specjalnie dla maturzystów oragnizują uniwersytety, biblioteki lub inne placówki. Warto jest na nie uczęszczać ponieważ można w krótkim czasie zrobić szybką powtórkę materiału. Jeżeli tylko masz możliwość - korzystaj!



11. ZADANIA, ZADANIA, ZADANIA, PRAKTYKA, PRAKTYKA, PRAKTYKA

Najlepszym sposobem na sprawdzenie swojego stanu wiedzy, ale także na jej praktyczne wykorzystanie jest rozwiązywanie zadań typu maturalnego. Zadania, które rozwiązujesz nie wykonuj na komputerze – koniecznie je wydrukuj! Maturę również piszemy 'na papierze', dlatego lepiej przyzwyczajać się do tej formy. Zadania do wydrukowania możecie znaleźć tutaj (strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Materialy/Zbiory_zadan/Matura_Zbi%C3%B3r_zada%C5%84_Historia_cz_I.pdf, https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Materialy/Zbiory_zadan/Matura_Zbi%C3%B3r_zada%C5%84_Historia_Cz_II.pdf)

Dobrym rozwiązaniem będą także karty pracy (polecam te z wydawnictwa Nowa Era).



Podkreślam, że powyższe sposoby są przydatne dla mnie i u mnie działają. A która z metod działa u Ciebie? Podziel się ze mną swoją opinią!


 
 
 

Recent Posts

See All
PIERWSZY (RAZ)

Serdecznie miło mi jest powitać Was w moich skromnych progach. Jest to mój pierwszy raz jeżeli chodzi o pisanie notatek na bloga i w...

 
 
 

Comments


Join my mailing list

  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • Snapchat Social Icon

© 2023 by The Book Lover. Proudly created with Wix.com

bottom of page